Światowy Dzień Ziemi 2021
fot. ww.fakt.pl
Dzień Ziemi obchodzony jest w równonocy: wiosennej - na Półkuli Północnej z jesienną na Półkuli Południowej. W równonocy, na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych, wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która – według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym domem i dobrem.
Jako pierwszy z ideą ogólnoświatowego Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant.26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako datę w kalendarzu, którą Narody Zjednoczone czczą Dzień Ziemi.
Kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju ( Peace Bell ). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. W 2009 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowym DNIEM MATKI ZIEMI, ogłosiło dzień 22 kwietnia. Pierwsze jego obchody odnotowano w 2010 roku.
Polski Klub Ekologiczny aktywnie uczestniczy w propagowaniu idei Święta. Koło PKE w Krynicy, wielokrotnie organizowało konferencje oraz tematyczne akcje terenowe i sesje propagandowo – edukacyjne, m. in. pt: Daj odpocząć Matce Ziemi, Tylko jedna jest Ziemia, Cudze chwalicie swego nie znacie, św. Franciszek z Asyżu - Pieśń słoneczna uwspółcześnienie przekazu.
Opracowała; Danuta Reśko
|