Sprawozdanie z realizacji projektu: Dzień Ekologa-Święto Św. Franciszka.
Celem projektu była aktywizacja środowiska Gminy Krynica-Zdrój na rzecz dbałości o środowisko przyrodnicze oraz promowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Gminy. Działania projektu były przeprowadzone we współpracy ze szkołami Gminy, z Parafią Najświętszego Serca Jezusowego w Krynicy Słotwinach, z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
Działania przeprowadzone w projekcie:
∙ konkurs fotograficzny skierowany do uczniów szkół "Atrakcje Przyrodnicze i Kulturowe Gminy Krynica-Zdrój",
∙ Dzień Ekologa - Święto Św. Franciszka
∙ pokonkursowa wystawa fotograficzna, rozstrzygnięcie konkursu, rozdanie nagród
∙ zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego plener fotograficzny w Skansenie w Nowym Sączu.
Głównym wydarzeniem projektu była uroczystość Dnia Ekologa - Święto Św. Franciszka zorganizowana przez Proboszcza Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju, ul. Słotwińska 50 z Kołem PKE, dnia 4 października 2016 roku W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy gminy, członkowie PKE oraz młodzież lokalnych szkół.
Na uroczystość składały się:
∙ Msza Święta w oprawie muzycznej oraz okolicznościowa homilia
∙ wykład dr Roberta Ślusarka "Znaczenie Św. Franciszka dla Świata",
∙ spotkanie organizatorów uroczystości
Wygłoszona homilia oraz wykład, wprowadziły uczestników uroczystości w idee franciszkańskie. Przedstawiono w nich życie wielkiego mistyka, jego dokonania i poglądy, stosunek do przyrody, idee uznawane za początek postaw ekologicznych w naszej cywilizacji. Przed uroczystością młodzież z Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej [SCES] w Tyliczu kontynuowała podjętą przed trzema laty inicjatywę opieki nad "naszymi mniejszymi braćmi" za pośrednictwem zbiórki pieniężnej na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krynicy-Zdroju.
Główna uwaga w projekcie była skierowana na aktywizację młodzieży. Konkurs miał w założeniu uczulić na piękno przyrody okolic Krynicy-Zdroju. Do konkursu fotograficznego zaproszono uczniów krynickich gimnazjów. Zaproszenie zostało omówione z dyrektorami szkół; określono zasady konkursu oraz przekazano plakaty zapraszające uczniów do konkursu. Na konkurs wpłynęły 72 fotografie wykonane przez ośmiu uczniów.
Komisja oceniająca prace wybrała najlepsze fotografie na wystawę, wykonaną w sali posiedzeń w budynku MPGK Krynica-Zdrój. Wybór miejsca ekspozycji miał być uhonorowaniem wysiłku uczestników i zachęceniem ich do dalszej pracy. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 17 listopada w godzinach dopołudniowych. W uroczystości wzięli udział uczniowie - uczestnicy konkursu, szkolni koordynatorzy, przewodniczący Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz przedstawiciele Zarządu Koła Polskiego Klubu Ekologicznego w Krynicy. Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni albumami, pozostali uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody.
I nagrodę otrzymała uczennica SCES Tylicz - Emilia Zielińska,
II nagrodę otrzymała uczennica SCES Berest - Anna Sowa,
III nagrodę otrzymała uczennica SCES Tylicz - Krystyna Gorczowska,
Wyróżnione zostały także zdjęcia uczennicy SCES Berest - Agnieszki Horowskiej.
Podczas uroczystości dokonano prezencji wideo wszystkich fotografii. Wykonawcy fotografii podczas prezentacji opowiedzieli o swoich pracach: co fotografie prezentują, o sposobie wykonania, o poszukiwaniu ujęć, a także uzasadniali nadanie tytułu. Podczas symbolicznego poczęstunku, uczestnicy spotkania dzielili się z autorami fotografii uwagami co do tematyki zdjęć i techniki ich wykonania. Spotkanie zakończono 40 minutową prezentacją diaporamy prezentującej przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego
Nagrodą dla uczestników konkursu był wyjazdowy plener fotograficzny do Skansenu w Nowym Sączu. W wyjeździe oprócz uczestników konkursu wzięli udział wolontariusze programu. W Sądeckiem Parku Etnograficznym oraz w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, uczniowie zapoznali się z architekturą i kulturą Sądecczyzny, z charakterystyką grup etnograficznych: Lachów Sądeckich, Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków. Zorganizowany plener oprócz możliwości zapoznania się z dorobkiem kulturowym regionu, dał możliwości realizacji fotograficznych i zaowocował nową kolekcją artystycznych fotografii. Uczestnicy wyjazdu, wzięli udział w warsztatach drukarskich oraz w biesiadzie w Gospodzie Galicyjskiej
Polski Klub Ekologiczny zadbał o promocję projektu poprzez plakaty informujące o działaniach, poprzez urządzenie wystawy prac konkursowych w budynku MPGK Krynica-Zdrój oraz poprzez informację na stronie internetowej Koła PKE.
Uzupełnieniem tekstowej części sprawozdania są zamieszczone poniżej plakaty i zdjęcia.
włącz galerię
|