Światowy Dzień Wody – Krynica 2011 r.
Światowy Dzień Wody ( World Water Day ) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w ramach Agendy 21 w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro.
O całe 20 lat młodszy od Światowego Dnia ZIEMI, jest jego równoważnym odgałęzieniem
Przyczyną powołania tego Dnia była i jest troska : o ponad m i l i a r d ludzi na świecie, którzy cierpią z powodu braku dostępu do czystej wody.
Obchody tego Dnia, mają cywilizowanemu Światu przypominać ten dramat, a państwom członkowskim - uświadamiać istotny wpływ prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. W r. 2005 Światowa Rada Wody ustanowiła dekadę 2005 – 15 dekadą w o d y d l a ż y c i a, a w ramach niej :
- zmniejszenie niedostatku wody do picia
- zmniejszenie niedostępności ( w skali świata ) do urządzeń
- sanitarnych.
Co 3 lata odbywają się Światowe Forum Wody ( Maroko, Haga, Kioto, Meksyk ).
W Polsce pierwsze obchody Światowego Dnia Wody zainicjował Komitet Gospodarki Wodnej PAN w roku 1988. Każdorazowo patronuje mu Minister Środowiska. Bliżej nas, w Nowym Sączu po raz pierwszy uczciliśmy ten Dzień w latach 2008 i 2009, dwiema Konferencjami w Nowym Sączu : w Oddziale Naczelnej Organizacji Technicznej oraz w Starostwie. Były one zorganizowane przez świetne grono specjalistów od gospodarki wodnej, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Wodnych Melioracji. Ten właśnie Zespół szereg razy wypowiadał się o stanie wód w naszym regionie oraz o zaniedbaniach w gospodarowaniu wodą na Sądecczyźnie, przede wszystkim w trosce o zagrożenia : zarówno suszą jak i powodzią.
Dlaczego więc kolejne spotkanie w Światowym Dniu wyznaczono w Krynicy? Ponieważ:
- żyjemy w jednym z piękniejszych zakątków Kraju
- żyjemy wśród sieci dużych, malowniczych rzek , małych potoków i lokalnych strumieni; ze źródeł wody wypływają kryształowo czyste, a wzdłuż drogi przepływu, bezkarnie zanieczyszczane są przez człowieka.
- oprócz korzystania z czystych wód do życia, od dziesiątków lat, konfekcjonujemy wody na sprzedaż.
- niegdyś, wody butelkowane pochodziły wyłącznie ze źródeł powierzchniowych;
- w ostatnich latach nagminnie wydobywane są z głębi ziemi co zapewne wywoła przewidywalne konsekwencje.
- w przemysłowym wykorzystywaniu tutejszych wód, pamiętać trzeba o genetycznym związku i zależności wód głębinowych od wód opadowych, a więc również od wód powierzchniowych
Wśród tych wód, które pochodzą z głębi ziemi, od kilku lat spotykamy na rynku Kroplę Beskidu. To właśnie Kropla Beskidu przed 6 laty rozpoczęła kampanię ochrony dziedzictwa powierzchniowych wód Beskidu. Marzyłoby się aby wszystkie zakłady butelkowania w dolinie Popradu poszły tym śladem. – wszak, mimo wielu osiągnięć i kilkudziesięciu realizacji w ramach kampanii Kropli Beskidu, zapotrzebowanie na społeczne działania ochronne jest nadal ogromne i praktycznie niewyczerpalne. Wykazała to Pani mgr inż. Regina Wiśniowska – Węglarz, Kierownik Powiatowego Zarządu Wodnych Melioracji i Urządzeń Wodnych w Nowym Sączu – wybitny znawca zagadnień eksploatacyjnych jak również ochronnych.
Notatkę sporządziła Danuta Reśko – Prezes Koła PKE
|